دیوارپوش و پی وی سی

 دیوارپوش یا سقف کاذب یا پانل پی وی سی هر سه نام یک محصول هستند که عمده ی آن تشکیل شده از ماده ای اولیه به نام پلی وینیل کلراید یا به اختصار PVC است . با کلیک بر روی تیتر این محصول پر کاربرد را بیشتر بشناسید .

تاریخچه کشف پلیمر پی وی سی

پلیمر ترکیبی شیمیایی است که از به هم پیوستن واحدهای کوچکی به نام مونومر تشکیل می شود که ساختار مولکولی بزرگی با واحدهای تکراری معینی دارند .

نخستین پلیمر مصنوعی یعنی نیترو سلولز توسط شخصی به نام الکساندر پارکز در سال ۱۸۶۲ میلادی کشف و تولید گردید و سپس تولید صنعتی این پلیمر در سال ۱۸۶۹ میلادی توسط فردی به نام هیات ثبت اختراع شد و در سال ۱۸۷۲ میلادی کارخانه آن راه اندازی گردید .هدف هیات از تولید این ماده این بود که در ساخت توپ بیلیارد دیگر از عاج فیل استفاده نشود که به دلیل خاصیت شکنندگی آن موفقیت آمیز نبود .

پلیمرها ساختارهایی شیمیایی هستند که کشف آن ها به سال های بسیار دور بر میگردد . از جمله پلیمرهای طبیعی می توان به سلولز، ابریشم ، لاستیک طبیعی ، پی وی سی ، و … اشاره کرد.

نخستین پلیمرهای مصنوعی مانند پلی استایرن ، پلی متیل متاکریلات با نام تجاری پلی اتیلن در دوران جنگ جهانی به تولید رسیدند .

خواص پلیمر ها :

چند عامل مولکولی خواص مذاب و جامد پلیمر را کنترل می کند :

شکل و ساختار مولکول ها : که به شکل های بسیاری وجود دارند و موثر بر خواص پلیمر است
اندازه مولکول ها : عاملی که کنترل کننده خواص مولکول ها است
ترکیب شیمیایی : عاملی موثر در ساختار فیزیکی و خواص پلیمر است.

پی وی سی (PVC)

پی وی سی یا پلی وینیل کلراید که به اختصار PVC نامیده می شود و از انواع پلاستیک های بسیار کاربرد ی است و ماده ی تشکیل دهنده ی اصلی دیوارپوش و سقف کاذب می باشد در سال ۱۸۳۵ میلادی توسط هنری ویکتور رگنالت کشف شد ولی در سال ۱۹۳۹ میلادی در کشورهای آمریکا و آلمان به تولید انبوه رسید. این ماده در داخل و توسط پتروشیمی تولید و عرضه می شود . پی وی سی در سال های اخیر جایگزین مواد مورد استفاده در ساختمان سازی سنتی نظیر سیمان ، چوب و … شده است .

پلی وینیل کلراید (پی وی سی)

Call Now Button